9577_logopl2017.jpg  pl-logo-www.png

Określenie „komputerowe wspomaganie projektowania” zostało po raz pierwszy użyte na początku lat pięćdziesiątych. Jednym z pierwszych zastosowań tego, co można by nazwać obecnie CAD-em, zostało wdrożone w laboratoriach badawczych General Motors. Pracownik tej firmy opracował w roku 1957 system z grafiką interaktywną o nazwie PRONTO. Natomiast pierwsze prawdziwe oprogramowanie CAD nazywało się Sketchpad i zostało opracowane przez na początku lat 60. Sketchpad był szczególnie innowacyjnym oprogramowaniem CAD, ponieważ projektant wchodził w interakcję z komputerem graficznie, używając pióra świetlnego do rysowania na monitorze komputera.

Dziś praktycznie 70 lat później od pierwszych kroczków narzędzi wspomagających projektowanie, programy komputerowe wspomagające projektowanie są wykorzystywane codziennie przez tysiące projektantów różnych branż na całym świecie. Obecna forma tych programów, zawansowanie technologiczne oraz precyzja przy wykonywaniu projektów znacznie przewyższa te z początku XX wieku.

Studenci pracujący przy realizacji projektu, który zakłada stworzenie koncepcji zrównoważonego osiedla domów jednorodzinnych, które skutecznie przeciwdziała skutkom zmian klimatycznych również wykorzystali programy służąc do komputerowego wspomagania projektowania.

Pierwszym programem, który został wykorzystany podczas projektowania modelu osiedla domków jednorodzinnych był AutoCAD 2023 firmy Autodesk, dzięki któremu zaprojektowano w sposób szczegółowy układy działek, ciągów komunikacyjnych, podziemnego uzbrojenia, budynków, a także innych obiektów infrastruktury miejskiej na terenie osiedla. Dodatkowo przy pomocy powyższego programu zaprojektowano kształt budynku zarówno parteru jak i piętra, układ przewodów instalacji wodnokanalizacyjnej oraz instalacji dualnej wewnątrz pojedynczego budynku jednorodzinnego jak i również umiejscowienie przyborów i urządzeń sanitarnych.

Projektowanie w tym programie pozwoliło na wykrycie potencjalnych kolizji przewodów wodnokanalizacyjnych oraz instalacji dualnej wewnątrz budynku jak i sieci na terenie osiedla oraz dokładne przewidzenie trasy poszczególnych przewodów. Pozwoliło to również na przedstawienie wyglądu osiedla i sposób ulokowania poszczególnych elementów wchodzących w skład osiedla takich jak budynki czy ciągi komunikacyjne. Ponadto pozwoliło to na wykonanie kosztorysu przedstawiającego koszt instalacji zagospodarowującej wodę opadową w pojedynczym budynku jednorodzinnym. Dodatkowo w programie AutoCAD zaprojektowano przekrój zielonego dachu, co pozwoliło na określnie ilości, rodzaju oraz grubości poszczególnych warstw wchodzących w skład zielonego dachu.

Wszystkie rysunki tworzone w programie AutoCAD były wykonywane w skali 1:1, co pozwoliło na operowanie rzeczywistymi wymiarami przy tworzeniu kosztorysu oraz rozplanowywaniu makiety. Wykonanie obrysu budynku programie AutoCAD stanowiło bazę do pracy w drugim programie wspomagającym projektowanie również firmy Autodesk - Revit 2024. 

W programie tym został wykonany szczegółowy model 3D pojedynczego budynku, który posłużył do późniejszych wydruków 3D. Dzięki zastosowaniu tego programu można było przewidzieć wygląd budynku z każdej strony, co pozwoliło na wczesną eliminację błędów już na etapie projektowania jeszcze przed wydrukiem przestrzennym do makiety. W konsekwencji udało się uniknąć błędów skutkujących niepotrzebnym wykorzystaniem filamentów w druku 3D. Dodatkowo program ten pozwalał na szybkie oraz precyzyjne wykonywanie zmian w projektowaniu budynku.

Praca w tych programach była możliwa dzięki wiedzy nabytej przez członków koła w trakcie studiów oraz dzięki wykorzystaniu poradników szeroko dostępnych w Internecie. Pozwoliło to na szybkie oraz dokładne wykonaniu projektu modelu osiedla domków jednorodzinnych przeciwstawiających się postępującym skutkom zmian klimatycznych na świecie

Autor artykułu: Bartosz Bomba


Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu ,,Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje’’ -SKN/SN/570090/2023.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17